Socijalna skrb je organizirana djelatnost od javnog interesa za Republiku Hrvatsku čiji je cilj pružanje pomoći socijalno ugroženim osobama, kao i osobama u nepovoljnim osobnim ili obiteljskim okolnostima u svrhu unapređenja kvalitete njihova života, poticanja promjena i osnaživanja za samostalno zadovoljavanje osnovnih životnih potreba te njihova aktivnog uključivanja u zajednicu. Obuhvaća poslove prevencije, pomoći i podrške pojedincu, obitelji i skupinama.
Zakonske obveze Grada Rijeke vezane uz socijalnu skrb
Sukladno Zakonu o socijalnoj skrbi (Narodne novine broj 18/22, 46/22, 119/22 i 156/23), Grad Rijeka dužan je osigurati ostvarivanje prava na podmirenje dijela troškova stanovanja osobama koje primaju zajamčenu minimalnu naknadu, sredstva za uslugu prehrane u pučkim kuhinjama, kao i za pružanje usluga smještaja u prihvatilišta ili prenoćišta za beskućnike, zbrinjavanje osoba koje primaju zajamčenu minimalnu naknadu u socijalne stanove, te subvencije u plaćanju pojedinih socijalnih i drugih usluga sukladno svojim općim aktima i Zakonu. U kriznim situacijama, kada obitelj s maloljetnom djecom ostane bez doma i nije sama u mogućnosti osigurati smještaj, Grad je dužan obitelji osigurati smještaj u socijalnom stanu ili na drugi način.
Nadalje, Grad može osigurati sredstva za ostvarivanje novčanih naknada i socijalnih usluga stanovnicima na svom području u većem opsegu nego što je utvrđeno Zakonom o socijalnoj skrbi, na način propisan gradskim općim aktom, ako u svom proračunu ima za to osigurana sredstva.
Uz to, dužan je osigurati sredstva za rad ustanova socijalne skrbi čiji je osnivač. Također, Grad je dužan organizirati rad za opće dobro bez naknade za radno sposobne i djelomično radno sposobne korisnike zajamčene minimalne naknade, te snositi troškove za provedbu rada za opće dobro i zaštite na radu.
Socijalni program Grada Rijeke
Već dugi niz godina Grad Rijeka je uza svoje građane kojima zbog bolesti, dugotrajne nezaposlenosti i sličnih teških životnih okolnosti prijeti siromaštvo i socijalna isključenost te im je potrebna naša pomoć.
Osim prava na pomoć u podmirenju troškova stanovanja i obroka u pučkoj kuhinji, koji se jamče svim građanima Republike Hrvatske kojima prijeti siromaštvo, u Rijeci su tim građanima, kao i onima izloženima socijalnoj isključenosti (npr. osobe s invaliditetom, starije osobe) dostupna i mnoga druga prava i pomoći.
Podmirujemo dio njihovih troškova stanovanja, prehrane, pojedinih zdravstvenih i socijalnih usluga kada su im nužne, te usluge javnoga gradskog prijevoza. Najmlađima omogućujemo boravak u jaslicama ili vrtićima, a malo starijoj djeci produženi/cjelodnevni boravak u školi te osiguravamo školski pribor. Umirovljenicima i starijim osobama dodatno pomažemo i mjesečnom novčanom potporom. Uza svoje smo građane i pri rođenju ili smrti člana obitelji.
Svim tim socijalnim mjerama prije svega nastojimo ublažiti posljedice teških životnih okolnosti, ali i osnažiti građane kako bi se u budućnosti samostalno mogli nositi sa životnim izazovima i pridonositi rastu i razvoju našega grada.
Prava iz socijalne skrbi koja osigurava Grad Rijeka za socijalno ugrožene građane, kako ona propisana Zakonom o socijalnoj skrbi Republike Hrvatske, tako i prava iznad standarda propisanih tim Zakonom, uvjeti i način njihova ostvarivanja i postupak za ostvarivanje tih prava propisani su u Odluci o socijalnoj skrbi Grada Rijeke, a iznosi pojedinih pomoći godišnjim zaključcima Gradonačelnika.
Tko može biti korisnik Socijalnog programa Grada Rijeke?
Hrvatski državljani koji imaju prebivalište na području Rijeke, stranci sa stalnim boravkom i dugotrajnim boravištem na području Rijeke, osobe bez državljanstva s privremenim boravkom, stalnim boravkom ili dugotrajnim boravištem na području Rijeke, te azilanti, stranci pod supsidijarnom zaštitom, stranci pod privremenom zaštirom s prebivalištem na području Rijeke s odobrenom međunarodnom zaštitom mogu koristiti pojedina prava iz Odluke o socijalnoj skrbi (naknade troškova i novčane pomoći) ako pripadaju jednoj od sljedećih kategorija građana:
- korisnici prava na zajamčenu minimalnu naknadu,
- korisnici nacionalne naknade za starije osobe,
- samačka ili višečlana kućanstva (uključujući jednoroditeljska kućanstva) s prihodima nižim od gradskih cenzusa,
- stradalnici rata i članovi njihovih obitelji,
- korisnici prava na inkluzivni dodatak (osobe s invaliditetom),
- udomljena djeca,
- korisnici dječjeg doplatka,
- žrtve obiteljskog nasilja.
Uz to, niz ustanova i udruga u Rijeci pruža različite socijalne usluge, kao i laičku potporu posebno osjetljivim skupinama građana kako bi spriječili socijalnu isključenost tih skupina. Zahvaljujući sufinanciranju iz proračuna Grada Rijeke, veći dio tih usluga i programa besplatan je za korisnike.
Izvještaj o provedbi Socijalnog programa Grada Rijeke
- Provedba Socijalnog programa u 2023. godini
- Provedba Socijalnog programa u 2022. godini
- Provedba Socijalnog programa u 2021. godini
- Provedba Socijalnog programa u 2020. godini
- Provedba Socijalnog programa u 2019. godini
- Provedba Socijalnog programa u 2018. godini
- Provedba Socijalnog programa u 2017. godini
- Provedba Socijalnog programa u 2016. godini
- Provedba Socijalnog programa u 2015. godini